Miasto i wieś

Szerokie plaże, złoty piasek, błękitna woda, ale i trackie budowle, bizantyjskie fortece, wykute w skale klasztory i legendarne przylądki. Urokliwe krajobrazy tworzy tu natura i historia przeplatające się na każdym kroku. Tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich, oraz unikalna architektura z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

Poznaj ….

Nessebar

Perełka bałkańskiej architektury. Bajeczne, zabytkowe miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Położone jest na malowniczym, skalistym półwyspie, 2 km od Słonecznego Brzegu. Historia miasta sięga V w. p.n.e., kiedy to znany był jako Messembria. Z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które kiedyś czyniły ten półwysep niedostępnym. Starówka zachwyca niewiarygodnie dobrze zachowaną architekturą. Kupimy tam piękne koronki, z których słynie miasto. Nessebar to także świat ulicznych malarzy, artystów i muzyków. Liczne kawiarnie i restauracje, znajdujące się pomiędzy historycznymi ruinami starych świątyń, oferują wyśmienite owoce morza. Renesansowe malowidła w cerkwiach, drewniane domy w czarnomorskim stylu i wiele innych atrakcji czeka tutaj na wszystkich turystów.

Płowdiw

To znakomity przykład miasta powstałego pod przemożnym wpływem Wschodu i Zachodu. Dzięki wąskim, brukowanym uliczkom starówki, przeuroczym zaułkom, pięknym starym domom z okresu odrodzenia narodowego i niewielkim cerkwiom Płowdiw jest miastem o niepowtarzalnej atmosferze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to także najdłużej zamieszkane miasto w Europie. Najstarsze zapisy mieszkańców w tym miejscu sięgają ponad 8000 lat wstecz.

Bajkowe widoki można podziwiać nie tylko za siedmioma górami. Na siedmiu wzgórzach może być równie pięknie. By się o tym przekonać, warto odwiedzić zlokalizowany wśród malowniczych wzgórz, na dwóch brzegach rzeki Maricy Płowdiw. Do dziś w mieście można podziwiać zabytki z różnych okresów historii miasta – swoją obecność zaznaczyli tu Macedończycy, Rzymianie, Goci, Hunowie, Bizantyjczycy, Turcy oraz oczywiście Słowianie. Warto zobaczyć stadion i teatr rzymski, tureckie łaźnie – Czifte bania, Cerkiew “św. Marina”, starą część miasta oraz liczne muzea upamiętniające burzliwą historię miasta. Warto wybrać się na popołudniowy spacer na okoliczne wzgórza. Rozciąga się z nich niesamowity widok na całą okolicę

Warna

Po czasach rzymskich pozostały w Warnie ruiny term, z zachowaną częścią mozaik, rzymskie łaźnie oraz ruiny murów i fortyfikacji. Wielbiciele starożytności powinni udać się do tutejszego muzeum archeologicznego, posiadającego sporą kolekcję nie tylko dzieł antycznej sztuki, ale również zbiory z czasów prehistorycznych. Jednym z symboli miasta jest Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, wyraz wdzięczności Bułgarów za odzyskanie niepodległości, druga co do wielkości cerkiew w Bułgarii. Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odnaleźć spokój w Parku Nadmorskim, największym parku Warny, założonym w XIX wieku. W jego pobliżu znajduje się delfinarium.

Bełogradczik

To niezwykłe miasteczko położone w północno-zachodniej części Bułgarii zachwyca przede wszystkim krajobrazem. Unikatowe skały o fantazyjnych kształtach (przypominających „zwierzęta, okręty i domy”) tworzą jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj skryli się wygnani z Raju Adam i Ewa i skamieniali na zawsze. Bełogradczik imponuje również odrestaurowaną twierdzą Kaleto z fortyfikacjami na trzech poziomach. Atrakcją turystyczną jest dodatkowo położona niedaleko niemal 2-kilometrowa jaskinia Magura. Ściany słynnej groty zdobią malowidła przed 12 tys. lat przed naszą erą. Odkrywaniu śladów pobytu człowieka z okresu paleolitu towarzyszyć może… wysokoprocentowa degustacja. Wilgotne wnętrza jaskini służą dziś jako piwnica, w której leżakuje naturalnie gazowane wino produkowane według klasycznej francuskiej receptury. Spojrzenie w gwiazdy gwarantuje wizyta w tutejszym obserwatorium astronomicznym

Kopriwsztica

Niewielkie miasto otoczone wzgórzami i malowniczymi krajobrazami, przyciąga corocznie tłumy turystów, którzy chcą zwiedzić coś poza Sofią. W mieście zachowała się typowa zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii, co czyni Kopriwszticę miastem-skansenem i jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Znajdziemy tutaj 388 domów-zabytków, które w większości możemy zwiedzić. Kopriwsztica nazywana jest miastem skansenem. Czas zatrzymał się tu dwa wieki temu.

Melnik

Słynne, najmniejsze miasto Bułgarii. Znajduje się stóp Gór Pirin. Malownicze położenie, wspaniała historia i wpływy wielu kultur uczyniły z Melnika jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. Znajdziemy tu wąskie uliczki, stare kościoły i mnóstwo zabytkowych budynków. Do najważniejszych należą: cerkwie: św. św. Piotra i Pawła, św. Mikołaja Cudotwórcy, św. Antoniego, św. Zony Spileotisa, muzeum historyczne, pozostałości średniowiecznego domu bojarskiego, dom rodziny Kordopulo i ruiny średniowiecznego klasztoru św. Bogurodzicy Spileotissa. Warto również pamiętać o regionalnym skarbie, czyli winie, którego koniecznie należy spróbować będąc w Melniku.

Sofia

Mało kto dziś wie o tym, że Sofia znajdowała się niegdyś w samym sercu wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Znajdująca się w mieście Cerkiew Bojańska ozdobiona licznymi malowidłami i freskami z XIII wieku została wpisana na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Wybierając się na spacer po Sofii, warto zatrzymać się przy Katedrze Aleksandra Newskiego – jednego z największych i najbardziej majestatycznych kościołów prawosławnych w Europie. W kryptach znajdujących się pod katedrą oglądać można pokaźny zbiór dzieł sztuki prawosławnej. Miłośnicy historii zachwyceni będą wizytą w Muzeum Archeologicznym oraz pozostałościami rzymskiej Serediki – można oglądać je całkowicie za darmo. 

To miasto oddycha zielenią. Ma szerokie, zielone bulwary i dwuipółtysiącletnią historię. Kryje cały szereg zabytków: wiele cerkwi, meczetów i największą na Bałkanach synagogę, a także wiele wczesnośredniowiecznych kościołów, z których najciekawszym jest kościół św. Jerzego w rzymskiej rotundzie z IV wieku. Urzekają mansardowe kamienice w stylu wiedeńskiej secesji czy budynek łaźni.

Burgas

Będąc w tej okolicy, warto oprócz kąpieli morskich zaznać też kąpieli w jeziorach – Burgas znajduje się w pobliżu aż trzech malowniczych jezior – w tym największego jeziora w kraju Jeziora Burgaskiego. Co warto zwiedzić w Burgas? Przede wszystkim muza! Oferta jest szeroka – Muzeum Archeologiczne, Etnograficzne i Historyczne, a do tego znakomity Teatr Dramatyczny. W Burgas znajdziemy mnóstwo klimatycznych knajpek i restauracji serwujących ryby i owoce morza.

Wielkie Tyrnowo

U północnych podnóży Starej Płaniny, na malowniczych wzgórzach oplecionych warkoczem meandrującej Jantry, zlokalizowane jest jedno z najstarszych miast Bułgarii, a zarazem symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Nad miastem, na wzgórzu Carewec królują triumfalnie ruiny średniowiecznego zamku i cerkwi. Inne wzgórze, majestatyczne Trapezica, zdobią pozostałości 17 cerkwi i ruiny kaplic grobowych. W drodze na szczyty mija się malowniczą zabudowę mieszkalną z przełomu XVIII i XIX wieku.

Sozopol

To czarujące miasto nad Morzem Czarnym jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej. Latem zatłoczone, poza sezonem jest senną wioską rybacką przyciągającą artystów. Największe wrażenie na odwiedzających robi jednak starówka usytuowana na skalistym półwyspie, poprzecinana wąskimi i krętymi uliczkami, przy których stoją tradycyjne domki z XVIII i XIX wieku. Poza licznymi zabytkami i pamiątkami po dawnych czasach Sozopol przyciąga pięknym wybrzeżem. Tutejsza plaża z przejrzystą wodą i skalistymi klifami znana jest w całym kraju.

Bansko

Wielu osobom Bułgaria kojarzy się przede wszystkim ze złotymi plażami. Okazuje się jednak, że i miłośnicy górskiej wspinaczki znajdą tu coś dla siebie. Tutaj warto wybrać się latem – jeśli mamy ochotę na wędrówkę po górach lub zimą – jeśli szukamy idealnych warunków na narty.

Rila

Wpisany na listę UNESCO Rilski Monastyr to najważniejszy i najsłynniejszy zabytek Bułgarii. Dla samych Bułgarów jest narodową świętością. Pokryte freskami ściany głównej cerkwi, jej kopuła i białe mury monasteru na tle wspaniałych górskich szczytów wyglądają niemal baśniowo. W Monastyrze znajduje się 300 klasztornych cel, a w samej świątyni zachwycają ścienne malowidła i ikony. Na uwagę zasługują przede wszystkim freski przedstawiające 1200 scen biblijnych.

Przylądek Kaliakra

Legendarny przylądek Kaliakra jest wdzierającym się dwa kilometry w głąb morza półwyspem i jednocześnie rezerwatem przyrody (obejmuje ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków). Na terenie twierdzy Kalikra zachowały się ruiny grobowców, łaźni i cerkwi. W wysokich skałach, na wysokości 70 m znajdują się liczne jaskinie z częściowo wkomponowanym w nie muzeum. Możemy być pewni, iż przylądek Kaliakra to najromantyczniejsza część Bułgarii. Z pięknem stromych, zawieszonych nad lustrem wody klifów koresponduje naturalna uroda tutejszych jaskiń i grot, malowniczego kanionu i jednej z najpiękniejszych w Bułgarii plaż, skrytej w majestatycznej Zatoce Bolata. Na przylądku Kaliakra z urokiem plażowania na złocistym piasku czy spacerów wśród skał z wapieni i piaskowców oraz ruin murów obronnych i rzymskich łaźni konkurować może tylko urok tutejszych widoków na turkusowe wody Morza Czarnego, w których – przy odrobinie szczęścia – wypatrzyć można delfiny.

Pirin

To idealny punkt dla miłośników pięknych krajobrazów oraz pieszych wędrówek. Park Narodowy Pirin (obejmujący powierzchnię ok. 40 tys. ha) zachwyca niezwykłym bogactwem fauny i flory – chroni około 1300 gatunków roślin oraz ponad 200 gatunków zwierząt. Atrakcją dla turystów są również piaskowcowe piramidy, którym erozja nadała regularne kształty. To dobre miejsce dla aktywnych – na miejscu wytyczono szlaki turystyczne, które rozpoczynają się w miastach Bansko oraz Melnik. Najwyższy punkt w parku stanowi szczyt Wichren na wysokości 2915 metrów. Park Narodowy Pirin od 1962 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bałczik

W Bałcziku trzeba koniecznie zobaczyć imponujący pałac rumuńskiej królowej Marii oraz otaczający go ogród. Z kompleksem pałacowym sąsiaduje rozległy ogród botaniczny. Można w nim spędzić całe godziny, spacerując wśród tysięcy gatunków roślin.

Czy wiesz, że…

… tu powstała cyrylica. To właśnie w Bułgarii po raz pierwszy użyto cyrylicy - pisma alfabetycznego, którym posługują się dziś m.in. Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini. Wynalezienie tego pisma przypisuje się uczniom Cyryla i Metodego. Do XII wieku cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii i Rusi Kijowskiej. Obecnie wciąż używana jest we wszystkich wschodniosłowiańskich oraz w większości południowosłowiańskich języków.

… tu jest ojczyzna jogurtów. W 1905 roku bułgarski mikrobiolog Stamen Grigorov odkrył bułgarską odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie. Szacuje się, że jogurty o bułgarskim rodowodzie spożywa nawet 2 miliardy osób rocznie. Przypisuje się im niezwykłe właściwości uzdrawiające i odmładzające. Bułgarzy używają jogurtów praktycznie do wszystkiego - jako orzeźwiający napój z wodą i lodem, mleczną przekąskę, a także przyprawę do wielu potraw.

… to kraj róż i perfum. Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, który wykorzystuje się w wielu gatunkach perfum, m.in. słynnych Chanel No.5. Nawet 50 proc. światowych zasobów tego aromatycznego olejku pochodzi właśnie stąd. Nic dziwnego, że Bułgarzy kochają róże, które już od XVIII wieku są ich towarem eksportowym. W czerwcu w miejscowości Kazanłyk odbywa się huczny Festiwal Róż, podczas którego najpiękniejszym dziewczętom nadaje się tytuł ,,Carica Roza", czyli Królowej Róż.

… tu padł rekord Guinnessa w biesiadowaniu. Ponad 3000 ucztujących wypiło nawet 500 litrów rakiji przy gigantycznym stole o długości niemal 400 metrów. Mieszkańcy Sofii to mistrzowie dobrej zabawy, o czym świadczy wywalczony przez nich rekord świata w biesiadowaniu przy najdłuższym stole.

... tu ziemia kryje tajemnice. Bułgaria jest trzecim w Europie krajem pod względem wartości zabytków archeologicznych. Jest jednym z najstarszych europejskich krajów i może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulturowym. Założona ponad 3000 lat temu osada Nessebar jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a znajdujące się tutaj zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie także z ogromnej ilości świątyń, czyli monastyrów. Zakony bułgarskiego kościoła rozsiane są po całym kraju. Największy i najsłynniejszy z nich to Monastyr Rilski, położony u stóp masywu Riła.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie ciasteczek w Twoim urządzeniu dostosuj ustawienia przeglądarki.
OK