Góry

Prawdziwa magia Bułgarii! 111 000 km kwadratowych i różnorodne ukształtowanie terenu, krajobrazy i klimat. 39 gór, 30% powierzchni kraju.

Bułgaria kojarzy się głównie z pięknymi piaszczystymi plażami i morzem. Może jednak zaoferować znacznie więcej odwiedzającym. Ma powierzchnię około 111 000 km kwadratowych i różnorodne ukształtowanie terenu, krajobrazy i klimat, różnorodność trudną do zobaczenia w innych krajach na całym świecie. Jest to również reprezentowane w pasmach górskich - każde z nich ma swoją własną charakterystykę, unikalne połączenie rzeźby terenu, krajobrazów, klimatu, przyrody i lokalnej kultury. Dlatego góry w Bułgarii są uważane za wyjątkowe bogactwo w tym kraju. Na jej terytorium znajduje się aż 39 gór, co stanowi 30% jej powierzchni.
Góry zajmują większość południowej i zachodniej części Bułgarii i są niezwykle piękne ze swoją przyrodą i spokojem. Wielu uważa, że prawdziwego ducha bułgarskiego ludu można poczuć tylko w górach.

Bułgarskie góry są stosunkowo młode. Większość należy do geologicznego masywu Bałkanów, który jest częścią łańcucha alpejsko-himalajskiego. Ten ostatni jest uważany za najmłodszy uformowany na ziemi w ciągu ostatnich 145 milionów lat, a proces formacji został zakończony około 2 milionów lat temu. Bałkanidy nie są jednak jedyną odrębną strukturą geologiczną, która determinuje rzeźby terenu Bułgarii. Do nich dodaje się łańcuch górski Kraishtidi i Macedońsko-Tracki.

Rila jest najwyższym pasmem górskim na całym Półwyspie Bałkańskim. Znajduje się w południowo-zachodniej części Bułgarii. Stolica Sofia znajduje się tylko na 50 kilometrów w linii prostej. Ponad 90 szczytów w Rili przekracza 2000 m n.p.m, a 7 szczytów jest powyżej 2500 m n.p.m Jednym z nich jest Musała, najwyższy szczyt gór Riła, a także najwyższy w kraju i na Bałkanach - o wysokości 2925 m. Majestatyczne, granitowe grzbiety i cyrki lodowcowe, wiele pięknych strumieni i ponad 150 głębokich jezior polodowcowych z lazurową wodą, starożytne zarośla leśne i wysokie łąki - przyroda jest siedliskiem rzadkiej fauny i flory, więc w Rila utworzono dwa rezerwaty biosfery pod egidą UNESCO. To tutaj znajdują się źródła największych i najgłębszych bułgarskich rzek: Iskar, Marica i Mesta.

Najbardziej wysunięta na wschód część jest najwyższa w masywie Rila i właśnie tam znajduje się szczyt Musała. Borowec - najstarszy ośrodek narciarski w Bułgarii - znajduje się w tej części. W centralnej części pasma górskiego można zobaczyć wiele jezior polodowcowych. Największym z nich jest Smradliwoto ezero - jest to również największe jezioro tego typu na całym Półwyspie Bałkańskim. Atrakcje turystyczne północno-zachodniej części Rili obejmują Siedem Jezior Rylskich. Według wielu osób są to najpiękniejsze jeziora w całej Bułgarii - cieszą ich pięknem i wielkością. Przepływająca między nimi woda tworzy fascynujące małe fontanny i wodospady. W południowo-zachodniej części pasma górskiego znajduje się najstarszy rezerwat biosfery Parangalitsa z 200-letnim lasem świerkowym. Tu także znajduje się jeden z najważniejszych symboli narodowych Bułgarów, oznaczający ich odporność na niewolnictwo tureckie - Monastyr Rilski. Jest on monumentalnym zabytkiem kultury bułgarskiej i jednym z najcenniejszych zabytków architektury religijnej w Bułgarii.

Pirin jest drugą najwyższą górą w Bułgarii. Według niektórych nazwa Pirin pochodzi od słowiańskiego boga Peruna, najwyższego władcy, boga burz, grzmotów i błyskawic. Inna wersja mówi, że etymologia tego słowa pochodzi od trackiego słowa „perintos”, co oznacza „skalista góra”. Położone w południowo-zachodniej części Bułgarii, w pobliżu granicy z Grecją, pasmo górskie inspirowane jest dziewiczą przyrodą, gdzie wysokie szczyty i zielone doliny z polodowcowymi jeziorami, potężnymi drzewami iglastymi i niezwykłą różnorodnością flory czynią ten obszar doskonałym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Różnorodność świata roślin z takimi gatunkami endemicznymi, jak bułgarska jodła oraz rzadka i chroniona szarotka, jest powodem, dla którego większość góry jest chroniona. Tutaj także znajdują się niektóre z najpiękniejszych jezior w Bułgarii.
Północne i środkowe części łańcucha, bardzo „alpejskie” w wyrazie, są często odwiedzane w celu wycieczek pieszych, a baza turystyczna ze schroniskami stanowi doskonałe wsparcie dla tego rodzaju turystyki. „Brama” do masywu to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w kraju, Bansko, którego wyciągi i stoki osiągają 2600 m n.p.m. Najwyższym szczytem Pirin jest Vihren (2914 m n.p.m), tj. szczyt wiatrów. Nic dziwnego, że oprócz narciarzy góry przyciągają paralotnie.

Stara Planina (znana również jako Bałkany) to główne pasmo górskie, które dzieli Bułgarię na północ i południe. Jego najwyższym szczytem jest Botev (2376 m n.p.m) i rozciąga się z zachodu na Morze Czarne. Granity, gnejsy i wapienie tworzą mieszankę unikalnych skał i trudno jest nie przyznać ich urok i piękno. Czasami trudne i niedostępne, a czasami po prostu zapraszające Cię na oznaczone (lub nie) trasy. Pieszo, a coraz częściej rowerem lub biegiem. Jeden z trzech parków narodowych w Bułgarii, Park Narodowy Central Balkan (Bałkan Środkowy), znajduje się w centralnej części Bałkanów.

Niepowtarzalna trasa Kom-Emine, która jest najdłuższym oznakowanym szlakiem pieszym w Bułgarii o długości około 650 km, prowadzi także grzbietem Bałkanów. Punkty końcowe trasy to szczyt Kom na zachodzie, w pobliżu granicy z Serbią i Przylądek Emine do Morza Czarnego, najbardziej wysunięty na wschód punkt Bałkanu. Jego trasa pokrywa się z ostatnim odcinkiem europejskiej trasy turystycznej E3, która łączy Ocean Atlantycki z Morzem Czarnym. Każdego lata setki entuzjastów wyrusza w tę epicką pieszą wędrówkę, aby „dotrzeć pieszo do morza”. Dotarcie do morza zajmuje od 17 do 25 dni i jest uważane za rodzaj pielgrzymki w góry.
Stara Planina znana jest z najtrudniejszych warunków pogodowych wśród gór w kraju. Jest to określone przez jej rolę jako naturalnej bariery między zimnym klimatem kontynentalnym na północy a łagodniejszym klimatem południowej Bułgarii, dotykanym przez śródziemnomorskie masy powietrza. Rezultatem są silne wiatry, burze i opady w lecie i burze śnieżne w zimie.

Rodopy są największym pasmem górskim w kraju. Są uważane za najbardziej malownicze góry w Bułgarii, a także za najbardziej mistyczne. Niezbyt wysokie, głównie wapienne góry, które „przekraczają” granicę z Grecją, ze zboczami porośniętymi lasami, ale również przeznaczone do uprawy winorośli i produkcji tytoniu. Znalezione tam zjawiska krasowe sprzyjają niezwykłemu pięknu krajobrazu. Niezwykłe formacje skalne, wąwozy i jaskinie przyciągają turystów. Atrakcją tego regionu są również źródła mineralne. Na najwyższy szczyt góry, Golyam Perelik (2191 m), nie można dotrzeć, ponieważ na szczycie znajduje się baza wojskowa.
Jednym z największych skarbów Rodopy są ludzie, którzy tam mieszkają. Niezwykle interesujące do komunikacji, ponieważ wciąż można tam zobaczyć wiele tradycji i zwyczajów. Pamporowo jest jednym z najbardziej znanych ośrodków zimowych w Europie Południowo-Wschodniej. Warto odwiedzić Jaskinię Diabelskiego Gardła, związaną z legendami Orfeusza i Eurydyki, Jaskinię Jagodińską, Cudowne Mosty, Wąwóz Trigrad i Oko Orła, trackie sanktuaria Belintash i Perperikon, kamienne grzyby i diabelski most, wioski Gela i Shiroka Laka.

Tylko niewielka część pasma górskiego Strandża znajduje się na terytorium Bułgarii, większość pozostaje po stronie tureckiej. Niskie, słoneczne wzgórza, między którymi rzeki wiją się w dolinach, szczególnie pięknie wyglądają wiosną i jesienią. Strandża jest słabo zaludniona, dlatego zachowuje swój naturalny charakter i specyficzny folklor. Park przyrody Strandża został utworzony na tym obszarze w 1995 r. w bułgarskiej części masywu i jest to największy obszar chroniony w Bułgarii, zajmujący 1161 km2, czyli około 1% całego terytorium Bułgarii, chroniąc unikalne gatunki fauny i flory. Morze Czarne ma duży wpływ na klimat tego obszaru.
Strandża to także obszar o dużej koncentracji ruin świątyń trackich i ołtarzy ofiarnych, dolmenów i innych obiektów archeologicznych. W ramach bułgarskiej kultury i historii góra ma wiele interesujących zjawisk, które warto zobaczyć, w tym rytuał znany jako nestinarstwo - rytualne chodzenie po żarze, który znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Bułgaria jest obdarzona piękną scenerią i niesamowitymi górami. Istnieją setki miejsc, które można odwiedzić. Aby poczuć prawdziwą magię Bułgarii, musisz odwiedzić jej góry. Każda z nich zabierze Cię w podróż w głąb natury i naładuje Cię energią i niezapomnianymi emocjami.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie ciasteczek w Twoim urządzeniu dostosuj ustawienia przeglądarki.
OK