Pomorie
Pomorie to urocza miejscowość turystyczna położona na bułgarskim wybrzeżu, w odległości 18 km od Burgas. Miasto leży bardzo dogodnie na wybrzeżu czarnomorskim-w odległości tylko 8 km od lotniska i 19 km od kurortu Słoneczny Brzeg. Ciekawe położenie miasta jest specyficznym akcentem krajobrazowym nie tylko dla Zatoki Burgaskiej, ale też dla całego zachodniego wybrzeża Morza Czarnego. Bardzo wyraźne jest połączenie zabudowy z warunkami naturalnymi, szczególnie w starym mieście. Plaża przechodzi w ulicę Krajbrzeżną. Hotel Pomorie i Teatr Letni są zbudowane na przybrzeżnych skałach i chylą się ku morzu. Aleja nadmorska przebiega wzdłuż linii morskiego przypływu. Morze towarzyszy nam cały czas, jest ono widoczne podczas spaceru po ulicach i bulwarze Jaworowa i z okien budynków. Wpływ morza określa też warunki klimatyczne kurortu. Charakteryzuje je łagodna zima, długa, sucha i przyjemna jesień i lato o niezbyt wysokiej średniej temperaturze, co pozwala turystom na dłuższy pobyt na plaży. Letnie upały znosi się lepiej w związku z morską bryzą, która na zmiany wieje od morza i z powrotem, odświeżając powietrze w mieście. Względna wilgotność powietrza w Pomorie wynosi 79%.
Miasto cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów z całego świata ze względu na świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną oraz na szeroki wachlarz oferowanej tam rozrywki. Miejscowość jest popularna wśród turystów również przez swoją dogodną lokalizację – to świetna baza wypadowa do innych miejscowość w Bułgarii, jak Nessebar i Sozopol.
Pomorie to również duży ośrodek leczniczy i rehabilitacyjny. Znajdujące się tam “pomorijskie błota” dobrze wpływają na leczenie reumatyzmu i chorób skóry. Wielu bułgarskich turystów zamiast na plażę, kieruje się prosto do hotelu Pomorie, gdzie z upodobaniem poddaje się kąpielom błotnym lub masażom terapeutycznym.
W ośrodku sanatoryjno-wypoczynkowym przez cały rok odzyskują zdrowie tysiące gości z kraju i z zagranicy, korzystając z leczniczych właściwości słynnych borowin pomoryjskich, a miasto od dawna przemieniło się w preferowany ośrodek leczniczy. Leczy się tutaj choroby układu ruchu, obwodowego układu nerwowego, łuszczycę i inne skórne choroby, dolnych i górnych części dróg oddechowych, ginekologiczne choroby itp.
Cały region słynie natomiast z długiej tradycji winiarstwa i wyrobu trunków domowych – rakii i koniaku oraz z licznych festiwali i świąt, w których przygotowania angażują się całe miasteczka. Do najpopularniejszych z nich należą “Dni Jaworowa”, którym towarzyszą tańce, wystawy folklorystyczne i występy zespołów muzycznych.
Pomorie to również piaszczyste plaże, błękitne morze, urocze kafejki, pełne dyskoteki i puby oraz starożytne zabytki. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić tę uroczą miejscowość, z pewnością znajdzie coś dla siebie – ci, co lubią leniuchować na złocistym piasku plaż mogą skryć się w jednej z urokliwych zatoczek wybrzeża, miłośnicy nocnego życia miło spędzą czas w dobrym towarzystwie, w którejś z usytuowanych przy plaży knajpek, a zwolennicy wypoczynku aktywnego będą mogli uprawiać sporty wodne i plażowe. Plaże Pomoria są niskie, piaszczyste i płytkie, dlatego mogą być idealnym miejscem na wypoczynek rodzinny – to bezpieczne miejsce na wodne szaleństwa dla najmłodszych.
Liczne zabytki skupione w miejscowości są świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu. Najstarsze z nich pochodzą z IV i V wieku p.n.e. – z okresu, kiedy miejscowość była jeszcze grecką kolonią. W wiekach późniejszych miasto przeżywało ataki Rzymian, Bizantyjczyków, Krzyżaków oraz Turków. Dopiero po wyzwoleniu się Bułgarii spod panowania tureckiego, miejscowość stała się ważnym ośrodkiem turystycznym i handlowym. Do najsłynniejszych zabytków Pomoria należą Cerkiew Św. Bogurodzicy malowniczo położona w parku w centrum miasta, średniowieczny Monastyr Św. Georgii z bogatą kolekcją ikon, islamskie meczety i prawosławne cerkwie oraz słynny tracki Kurhan. Prawdziwą perłą starszej i ładniejszej części miasta, z widocznymi tu i ówdzie drewnianymi domami i brukowanymi uliczkami, jest cerkiew Preobrażenie Christowo (cerkiew Przemienienia Pańskiego).