Nie znamy osoby, której Nessebar by nie zachwycił. Nazywany jest - nie bez powodu - perłą wschodnich Bałkanów.
Nessebar robi ogromne wrażenie. Robi na każdym, kto lubi maleńkie, urokliwe mieściny z niezwykłym klimatem, obfitujące w ciekawe zabytki i malownicze zaułki, poprzecinane wąskimi brukowanymi uliczkami. Mówi się, że to „perła Morza Czarnego” i nie ma w tym za grosz przesady. Dzień w Nessebarze do punkt obowiązkowy każdego nadmorskiego pobytu.

Pamiątki z przeszłości świadczą o burzliwej historii miasta i jego przechodzeniu z rąk do rąk. W swoich starożytnych dziejach Nesebyr ma zatem wątek tracki, grecki i rzymski, a później bizantyński. Swiątynie, kamienice, łaźnie i charakterystyczne domy w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego tworzą klimat tego miejsca.

Nesebyr jest tak wartościowy, że w 1956 roku otrzymał status rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, a później nawet wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO. Miasto ma jeszcze jeden kapitalny atut, jakim jest jego niecodzienne położenie na półwyspie – połączenie ze stałym lądem zapewnia długi i wąski przesmyk. Jeśli nie posiada się specjalnego upoważnienia, wjazd na stare miasto jest zabroniony. Auto mozna zostawić na ogromnym paarkingu tuż u stóp głownego wejścia na stare miasto. 

Po przekroczeniu bramy miejskiej, będącej jednym z elementów dawnych murów obronnych, koniecznie trzeba zatracić się w krętych uliczkach i ciasnych zaułkach, na każdym niemal kroku „potykając” się o jakieś cudo.

Bez wątpienia zespół malowniczych cerkwi i cerkiewek jest największym skarbem, dzięki któremu Nesebyr jest tak nietuzinkowy a zarazem wartościowy. A wszystkie je odwiedzimy spacerując uliczkami z dziesiątkami straganów z pamiątkami. 

Co i rusz natrafiamy na bardzo charakterystyczne nesebyrskie domy, których jest naprawdę mnóstwo. Tradycyjnie posiadają kamienny parter i drewniane, wysunięte przed lico budynku piętro o drewnianej konstrukcji, które właściwie zwisa nad ulicą dając w upalne dni sporo przyjemnego cienia. Piękne i praktyczne zarazem.

Nesebyr jest jednak piękny nie tylko „w środku”, ale również „na zewnątrz”. Dlatego spacer warto skończyć snując się po obrzeżach, gdzie z jednej strony towarzyszy nam szum fal, a z drugiej widok na schodzące do wody zabudowania i zacumowane łódki. Tutaj też ulokowało się wiele knajpek serwujących naprawdę genialną kuchnię, pełną świetnych jakościowo produktów.

Warto wiedzieć też, że Nessebar płynnie łączny się ze Słonecznym Brzegiem - najwiekszym i najbardziej znanym kurortem wakacyjnym w Bułgarii, z najdłuższą i najszerszą plażą, naturalnymi wydmami, czystym i spokojnym morzem.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie ciasteczek w Twoim urządzeniu dostosuj ustawienia przeglądarki.
OK