Morze i plaże

Słońce, piasek i ciepła woda w Morzu Czarnym to bezcenny skarb dla Bułgarii jak i dla odwiedzających ją gości. Nie ma co zwlekać, trzeba to sprawdzić i wypróbować.

Dzięki swojemu geograficznemu położeniu, Bułgaria zachwyca różnorodnością krajobrazu: występują tutaj rzeki, jeziora, niziny, stepy, doliny, wyżyny, lasy i wreszcie góry wpadające do morza.
Przejrzysta woda morska, długie, piaszczyste plaże, pewna pogoda, historyczne miasta, bogata kultura, rezerwaty przyrody, bogactwo fauny i flory, różnorodność sportów wodnych, ogromny wybór sklepów i restauracji, a przy tym przepyszne lokalne jedzenie i wino to tylko niektóre z jej atutów.

Oprócz rozwiniętych plaż ciągnących się wzdłuż tętniących życiem kurortów nad Morzem Czarnym w Bułgarii, wciąż istnieją naturalne, mniej rozwinięte miejsca na wybrzeżu bez tłumów i zgiełku: puste plaże i laguny, małe rybackie wioski i rezerwaty przyrody przyciągające migrujące ptaki.

Złote Piaski, koło Warny, to jeden z najsłynniejszych i największych bułgarskich kurortów nad Morzem Czarnym. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się kompleksy wakacyjne, ze ścieżkami spacerowymi, ogrodami i licznymi atrakcjami dla dzieci.
Drugim najpopularniejszym kurortem w Bułgarii jest Słoneczny Brzeg położony kilkanaście kilometrów na północ od Bourgas, niedaleko miejsca, gdzie pasmo Starej Płaniny dochodzi do morza.

Słoneczny Brzeg zachwyca unikalną przyrodą i malowniczą plażą pokrytą drobnym, złocistym piaskiem, czystym morzem i wspaniałym słońcem: 1700 godzin słońca od maja do końca października, skąd pochodzi nazwa kurortu.
Plaża rozciąga się na 8 km i jest szeroka od 30 do 60 m. Wzdłuż plaży ciągną się naturalne wydmy, wśród których rośnie 16 gatunków rzadkich roślin. Morskie dno przy plaży jest równe, a morze jest zazwyczaj spokojne i klarowne.
Znajduje się tam także wyśmienita i zróżnicowana baza sportowa do uprawiania sportów wodnych i lądowych oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci: place zabaw, baseny, zjeżdżalnie wodne, wesołe miasteczka. Jest tu ogromny wybór sportów wodnych: narty wodne, windsurfing, nurkowanie, kitesurfing, żeglarstwo, parki wodne i inne.

Obok znajduje się też słynne miasto muzeum Nessebar, leżące na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą,  wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Za Słonecznym Brzegiem położona jest mała miejscowość, Święty Włas, która ze względu na swoją lokalizację i walory klimatyczne przekształca się w jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
W tym miejscu zbocza góry Stara Płanina, opadają ku morzu. Prądy powietrzne między morzem, a górami wytwarzają unikalny klimatyczny fenomen, tworząc krystalicznie czyste powietrze wolne od pyłków. Plaża długości ponad 1000 m przyciąga turystów swoją czystością i ciepłą wodą. Miasto jest także znane z swojego portu jachtowego. Marina oferuje wszystko co jest potrzebne dla miłośników żeglowania.

Na drodze ze Słonecznego Brzegu w kierunku Bourgas znajduje się Aheloy, spokojne miasteczko z piaszczystą plażą, molem i przystanią jachtową.

Sozopol, leżący 34 km na południe od Bourgas, rozpościera się na dwóch skalistych półwyspach i dzieli się na Stary i Nowy Sozopol. . Zabytki Sozopola skupiają się na starówce z krętymi uliczkami i malowniczymi zaułkami, przy których stoją domy o kamiennych parterach i charakterystycznych drewnianych nadwieszonych piętrach.
Szerokie piaszczyste plaże łagodnie opadające do morza zapewniają aktywny i udany wypoczynek.

Znany młodzieżowy ośrodek wakacyjny Primorsko leży u ujścia rzeki Diawołskiej, na półwyspie, pomiędzy zatokami Stampolo i Diawołska (Diabelską). Znany jest z pięknej 10-kilometrowej plaży sąsiadującej ze starym lasem dębowym. 5 kilometrów dalej na południe leży nieco mniejszy kurort Kiten, z licznymi kempingami i bazą windsurfingową.

Jeszcze dalej na południu leży urokliwe Carewo, z piękną plażą i przytulnym, małym portem. Uzdrowisko zajmuje półwysep, na którym rosną cytrusy, krzewy herbaciane i drzewa eukaliptusowe sąsiadujące z plażami. Tutejsza woda morska uznawana jest za najczystszą na całym bułgarskim wybrzeżu.

Plaże są bezpłatne – nie płaci się za wejście. Należy jednak pamiętać o tym, że część plaż jest dzierżawiona, gdzie są płatne leżaki i parasole. Istnieje możliwość oczywiście zaopatrzyć się we własny sprzęt do leżakowania (w sklepach i na straganikach sprzedawane są parasole - forumowicze podają iż koszt parasola na straganie wynosi około10 - 11 lewa) i ręczniki ( z hoteli nie należy ich wynosić). Z własnym wyposażeniem wypoczywający lokalizują się w miejscu gdzie nie ma "firmowych" parasoli.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie ciasteczek w Twoim urządzeniu dostosuj ustawienia przeglądarki.
OK